Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie, oraz akceptujesz regulamin. OK, rozumiem

Kotły C.O.

Co to jest kocioł C.O.:

Kocioł centralnego ogrzewania – urządzenie do spalaniapaliw stałych (węgla, drewna, koksu, itp.), gazowych (gaz ziemny, płynny), olejowych (olej opałowy) w celu podgrzania nośnika ciepła (najczęściej jest to woda) cyrkulującego w obiegu centralnego ogrzewania.
Nowoczesne kotły c.o. posiadają automatyczny podajnik paliwa i wentylator wdmuchujący powietrze do paleniska. Wystarczy ustawić temperaturę wody na sterowniku mikroprocesorowym, a sterownik zajmie się utrzymaniem wybranej temperatury wody. Takie sterowniki mają też zabezpieczenie przed zagotowaniem się wody w instalacji.

W odróżnieniu od pieca, który wytworzone ciepło oddaje do otoczenia, kocioł oddaje ciepło substancji przenoszącej je, a podgrzane medium przenoszone jest w inne miejsce, np. do grzejnika, gdzie jest wykorzystywane.

W potocznym rozumieniu kocioł centralnego ogrzewania błędnie nazywany jest z piecem. Piec to urządzenie, gdzie wyzwalająca się w czasie spalania energia cieplna jest akumulowana w substancji ceramicznej (np. cegła szamotowa). W kotle energia cieplna akumulowana jest w wodzie lub innym płynie, a ewentualnie użyta w budowie kotła ceramika stanowi warstwę izolacyjną. Wodę gotuje się nie w piecu, ale w kotle.

Podział kotłów:

 • w zależności od materiału użytego do ich budowy:
  – żeliwne
  – stalowe
 • w zależności od rodzaju nośnika ciepła:
  – kotły wodne,
     - kotły niskotemperaturowe: tzasilania < 100°C
     - kotły średniotemperaturowe: 100°C ≤ tzasilania < 115°C,
     - kotły wysokotemperaturowe: tzasilania > 115°C,
  – kotły parowe,
     - kotły niskiego ciśnienia: p ≤ 0,07 MPa,
     - kotły wysokiego ciśnienia: p > 0,07 MPa.
 • ze względu na rodzaj spalanego paliwa:
  – kotły na paliwo stałe (np. węgiel, drewno, pellety),
  – kotły na paliwo ciekłe (np. olej),
  – kotły na paliwo gazowe (np. gaz ziemny).
 • ze względu na temperaturę spalin:
  – kotły klasyczne
  – kotły kondensacyjne
 • ze względu na sposób pobierania powietrza:
  – z ciągiem grawitacyjnym
  – z ciągiem wymuszonym sterowanym procesorem